Na wstępie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest nordic walking.
Ta forma rekreacji wymyślona została w Finlandii. Na początku służyła głównie jako całoroczny trening z kijkami dla narciarzy i znana była pod nazwą Sauvakävely, co w istocie oznacza „marsz z kijkami”. Z czasem dyscyplina znacznie się rozwinęła i szybko zawojowała świat, stając się jedną z bardziej popularnych aktywności fizycznych.
W Europie nordic walking szczególną popularność zdobył wśród seniorów, jako, że jest to sport praktycznie bezkontuzyjny, gdy wykonuje się go według określonych zasad. Ponadto pozytywne oddziaływanie, jakie za sobą niesie, zostało docenione przez lekarzy i fizjoterapeutów. Nordic walking mobilizuje każdą partię mięśniową ciała, to kompleksowy trening, który poprawia wydolność, wzmacnia mięśnie i koordynację ruchu. Marsz z kijkami odpręża i pozwala zwalczać stres, wprowadza w stan równowagi nie tylko fizycznej, ale i psychicznej.
Ten sport jest dostępny dla każdego. Nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do jego uprawiania, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. Kolejnymi plusami dyscypliny są: niska cena kijków oraz możliwość odbywania treningu praktycznie wszędzie. Nie ogranicza również pora roku, bowiem nordic walking uprawiać można zarówno podczas górskich wycieczek latem, jak i zimowych spacerów w parku.
Błędy, których należy się wystrzegać
Skuteczność treningu, jak w każdym innym sporcie, jest ściśle związana z opanowanie techniki oraz doborem właściwych kijków. Oto kilka podstawowych błędów popełnianych przez amatorów tej dyscypliny sportu.
- Klasycznym błędem popełnianym przez laików jest zły dobór wysokości kijków. Kije stanowią jedyny niezbędny element wyposażenia. Zatem bez nich nordic walking nie ma racji bytu. Źle dobrane do wysokości człowieka kijki uniemożliwiają prawidłowy przepływ ruchu i właściwe odpychanie, a co za tym idzie, mięśnie nie pracują tak jak powinny. Odpowiednio dobrany sprzęt powinien umożliwiać zgięcie ramion pod kątem prostym.Zaczynając przygodę z fińskim marszem warto wybrać nieco niższe kijki, tak by kąt ten był lekko rozwarty. Ułatwi to naukę prawidłowego chodu.
- Nieumiejętne wbijanie kijków w podłoże to kolejne niedociągnięcie mogące spowalniać efekty ćwiczeń, a niekiedy powodować urazy. Gdy wbijemy kijek zbyt daleko z tyłu, wówczas natężenie nacisku nie będzie wystarczająco duże i mięśnie górnych partii będą pracować na spowolnionych obrotach. Z kolei ustawienie kijków zbyt daleko z przodu spowoduje przeciążenie stawów, ze względu na niemożność właściwego odepchnięcia się od podłoża. Właściwie prowadzony ruch odepchnięcia kijkami, powinien zaczynać się i kończyć w granicach rozstawu stóp.
- Nienaturalny chód to nic dobrego. Bardzo często starając się skupić na właściwym ruchu kijków zapominamy o podstawowych zasadach chodzenia. Podczas stawiania nogi do przodu, ręka po przekątnej powinna wędrować do tyłu w naturalny sposób. Tak też powinniśmy chodzić dzierżąc w dłoniach kijki. W przeciwnym razie wpadniemy w pułapkę marszu „inochodem” czyli tak zwanego marszu jednostronnego, który nie jest pożądany.
- Buty trekkingowe bądź takie do biegania nie zapewnią Ci należytego komfortu. Obuwie kończące się na wysokości kostki lub powyżej ogranicza możliwości ruchu stopy podczas nordic walking. Zbyt twarda podeszwa lub mała przyczepność do podłoża także mogą okazać się złudne. Najlepszym wyborem obuwia do uprawiania marszu, będą buty sportowe, specjalnie do tego przeznaczone. Jeśli nie masz możliwości kupna tego typu wyposażenia, postaraj się znaleźć wygodny i elastyczny model, najlepiej odporny na wilgoć.
- Zaciskanie dłoni na uchwytach kijków. Wiele osób myśli, że podczas treningu z kijkami konieczne jest ich ciągłe trzymanie, prawda jest jednak z goła inna. Nie popełnij tego samego błędu! W trakcie chodu kijek trzyma się w dłoni mocnym uściskiem wyłącznie w momencie kontaktu z podłożem, z kolei podczas przejścia przez linię bioder należy go swobodnie puścić. Przymocowane do uchwytów paski przełożone przez dłonie jak bransoletki uniemożliwiają przypadkowe upuszczenie sprzętu na ziemię.
- Zapominanie o rozgrzaniu mięśni, przed długotrwałym wysiłkiem to duże zaniedbanie. Nordic walking, jak każdy inny sport, może być źródłem kontuzji związanych z nagłym przeciążeniem organizmu. Krótka rozgrzewka przed marszem powinna być rytuałem każdego szanującego się nordic walkera. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
- Zły dobór miejsca marszu może mieć negatywny wpływ na części chrzęstne stawów. Twarde podłoże to brak możliwości amortyzacji wstrząsów spowodowanych intensywnym marszem. Dlatego lepiej unikać asfaltu i innych utwardzonych nawierzchni. Polecanymi miejscami treningu są parki, lasy, niziny i obszary górzyste o nieskalistym podłożu. Kontakt z naturą to dodatkowa korzyść płynąca z uprawiania sportu na tego typu terenach. Świeże powietrze dotleni organizm i sprawi, że od razu poczujesz się lepiej.
Użyteczny sprzęt i gadżety do nordic walking
Z racji tego, że nasza firma zajmuje się nadrukami, wszystkie oferowane przez nas przedmioty i ich opakowania posiadają powierzchnie umożliwiającą znakowanie. Tym sposobem każdy opisany poniżej produkt oprócz swoich oczywistych funkcji może stać się też unikatowym gadżetem reklamowym twojej firmy.
Kijki do Nordic walking Nitra
Proste, czarne, teleskopowe kijki zamknięte w etui świetnie sprawdzą się podczas każdego spaceru i wyjazdu. Niewielkie wymiary, bo jedynie 94 cm długości gwarantują łatwy transport, z kolei zaciskowe etui wykonane z poliestru chroni przed uszkodzeniem sprzętu.
Aluminiowe kijki są wytrzymałe i posiadają możliwość regulacji długości, dzięki czemu możesz kupić jeden zestaw dla całej rodziny i każdorazowo dopasowywać ich długość do osoby użytkującej.
Bidon FERRU
Wygodny i funkcjonalny bidon wysokiej jakości to niezbędny gadżet dla każdego miłośnika sportu. Podczas długich marszów warto mieć przy sobie coś do picia.
Nordic walking popularny jest zarówno latem, jak i zimą, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie właśnie bidon FERRU o pojemności 550 ml, wykonany ze stali nierdzewnej utrzymującej pożądaną temperaturę cieczy przez długi okres czasu.
Wielofunkcyjna sportowa saszetka Erich
Skoro już wspomnieliśmy o konieczności posiadania bidonu podczas uprawiania sportu, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w wygodną, trójkątną nerkę Erich. Oprócz butelki pomieści ona wszystkie niezbędne rzeczy.
Telefon w kieszeni to nie jest komfortowe rozwiązanie podczas ruchu, nie wspominając o negatywnym oddziaływaniu sprzętów elektronicznych na organizm. Wielofunkcyjna sportowa saszetka posiada dużą kieszeń dostosowaną do rozmiarów smartfona z dodatkowym wejściem na słuchawki.
Komin Bryn wykonany z certyfikowanego materiału z recyklingu
Jako, że warunki atmosferyczne w Polsce są dosyć zmienne istotne jest by zabezpieczyć się przed ewentualnym przewianiem podczas treningu. Uniwersalny komin może być użyty zarówno jako: komin, kaptur, chusta, jak i opaska na rękę do ocierania potu z czoła.
Produkt dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych.
Odblaski reklamowe – najistotniejszy element
Zawsze warto pamiętać o zapewnieniu właściwej widoczności po zmroku. Pomocny możne okazać się praktyczny klip na obuwie z diodą LED. Dzięki niemu kierowcy jadący za nami będą z większej odległości widzieć, że zbliżają się się do pieszego.